середа, 16 грудня 2020 р.

Свято-Миколаївська церква-усипальниця с.Вороньки 1904 р.


 Церква,склеп із складною системою опалення, — весь архітектурний комплекс будується за проектом і під керівництвом талановитого архітектора Олександра Ягна (1848-1922р.р.). Всі матеріали для будівництва використаються місцеві,також місцеві умільці будуть будувати і оздоблювати храм. Всього на будівництво і оздоблення храму-усипальниці витратять 80 тисяч рублів.

Олександр Юлійович Ягн спроектує церкву - усипальницю у знайомому йому стилі – українського модерну. За проектом вона буде кам'яною з шістьма куполами. Дзвіниця розміщена на середньому куполі. Складна система опалення і великий підвал-склеп, зроблять її однією з величніших храмів. Саркофаги домовин родини помістять до спеціального приміщення в підвалітуди перенесуть і домовити інших померлих родичів.
Для оздоблення буде використовуватися кахельна плитка і майоліковий декор, все це виготовляли у Вороньківських майстернях, заснованих і керуючих талановитим архітектором О.Ю.Ягном .
Різьблений іконостас з позолотою, буде зроблений двохярусний із 29 іконами. Вороньківські ковалі у майстернях Ягна викують огорожу для храму.
Маючи досвід у побудові садиб і будинків, він вперше побудує величний храм, використовуючи всі свої знання і вміння. Церква оздоблена майолікою і керамікою була окрасою не тільки села, а й усього повіту. Церкву розмалював відомий в ті часи художник Соколов.
17 вересня 1904 року відбудеться освячення храму преосвященнішим Нестором єпископом Новгород-Сіверським вікарієм Чернігівської єпархії.
Зовнішнє оздоблення церкви,буде відповідати пишноті й оздобленню внутрішньої частини храму. Стіни будуть вигравати розписами та мозаїчною керамічною плиткою. До сьогоднішнього часу дійшли тільки маленькі частинки колись величного храму, які зберігаються у селі Вороньківському шкільному краєзнавчому музеї. Це залізний підсвічник,частина іконостасу , а саме двері вівтаря, вирізані з дерева неначе сплетеними з ниток, ікона архангела Михаїла, намальованого в зріст людини, уламки плитки і кахлі.
Більш детальніший опис храму зроблений в 1922 році, ми можемо знайти у Ніжинському архіві.
Вівтар:святий престіл дерев’яний в позолоті, жертівник в ніші напівкруглій, всередині три ікони. На горному місці у визолоченій рамі висить ікона. Іконостас двохярусний, має 29 ікон, царські врата, дерев’яні, різьблені, визолочені з 6 іконами, 2 ікони срібні в позолоті, розміри 4 вершка на 1.5 вершка. У церкві були ще і інші ікони у позолочених рамах. Лампада спускаємо срібна вага 1 ф.30 зол., панікадило залізне,позолочене на 24 свічки, евангеліє велике, срібна обкладинка з позолотою вага 5 ф.48зол., євангеліє мале,верхня обкладинка срібна з позолотою вага 2ф.12 зол., евангеліє мале,верхня обкладинка металева. Хрест напрестольний срібний з позолотою вага 1ф. 49 зол., хрест напрестольний металевий. Чаша срібна з позолотою вага 1 ф.78 зол., дискос срібний з позолотою вага 92 зол., звіздиця срібна з позолотою вага 36 зол., ложиця срібна з позолотою 21 зол. , копие стальне з рукояткою з чорного дерева, ковшик срібний з позолотою вага 28 зол., тарілки дві штуки, вага 81 зол., дарохранительниця срібна з позолотою вага 4 ф.84 зол., дароносиця срібна з позолотою вага 60 зол., ящик хрестильний срібний з позолотою вага 81 зол., кадило срібне вага 1ф. 6зол.
Облачення престола і жертовника все з білої і рожевої парчі і шовку. Також з парчі пошито чотири набори облачення священика, пара металевих хоругв і пара суконних, коврик розміром 5 арш.,комод з двома ящиками, панахидна доска з білого мрамору. Всього на той час при храмі було 16 богослужбових книг.
Дзвонів 6 штук:
1) 121 пуд 2ф. 2) 18 пуд.33 ф. 3)10 пуд.20 ф. 4)4 пуд.27 ф.5)1 пуд 5 ф. 6) 22ф.
Це все неповний опис майна Миколаївської церкви у селі Вороньках, та вже з цього опису можна дізнатися, що Михайло Кочубей грошей на будівництво храму і його оздоблення на жалів. Використавши весь потенціал виробничих майстернів О.Ю.Ягна, а також його архітектурний хист, побудував величний храм-усипальницю в селі Вороньках назвавши в честь свого батька Миколаївським.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Спогади

СВЯТЕ БОГОЯВЛЕННЯ. ХРЕЩЕННЯ ГОСПОДА БОГА І СПАСИТЕЛЯ НАШОГО ІСУСА ХРИСТА. село Вороньки  2019 рік.